Wszystko o adapterach do komputerów

Adaptery do komputerów to urządzenia, które łączą ze sobą dwa inne, które nie posiadają portów zgodnych ze sobą. Są to sprzęty różniące się od siebie rokiem produkcji, albo takie z ograniczoną liczbą portów. W niektórych urządzeniach konfiguracja portów może zachować tą samą strukturę sygnału, przejściówką może być przewód zakończony różnymi wtyczkami. Niektóre konfiguracje wymagać jednak będą konwersji sygnału.

Adaptery do komputerów – jakie są rodzaje?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów adapterów. Mają bardzo dużą liczbę portów, które przeznaczone są do różnych funkcji. Przejściówki dostępne są w różnych kombinacjach. Wymienić tu można adapter HDMI USB C, który umożliwia przesłanie dźwięku i obrazu z komputera na starszy model telewizora albo monitora. Popularny jest także adapter Bluetooth, który polecany jest do wzmacniaczy odtwarzających muzykę i adapter Bluetooth AUX. Adapter HDMI-VGA natomiast pozwala na podłączenie źródła obrazu do projektorów, takich jak np. rzutniki firmowe. Adapter microUSB- Lightning pozwala naładować iPhona nawet ze zwykłego kabla microUSB. Adapter USB-Ethernet pozwala połączyć się z internetem wszystkim tym, którzy nie mają możliwości skorzystać z Wi-Fi. Popularne są przejściówki USB-C na USB, które pozwalają na znacznie szybsze przesyłanie danych, a także czytniki kart pozwalające na lepsze zgranie zdjęć z aparatu, bez używania dodatkowych kabli.
Każdy z tych adapterów umożliwia korzystanie z komunikacji bezprzewodowej.

Gdzie najczęściej stosowane są adaptery?

Adaptery do komputerów stosować można wszędzie. Ze względu na uniwersalność portu pozwalają na komunikację z dużą liczbą urządzeń. Adaptery USB HDMI pozwalają na przesyłanie dźwięku oraz obrazu pomiędzy komputerami, telewizorami, projektorami, a także kamerami. Przejściówki te powinno wybierać się zgodnie ze swoimi potrzebami.
Dzięki adapterom zapewniona jest sprawna praca poszczególnych urządzeń, nie trzeba także kupować nowych w momencie kiedy komputer czy laptop nie mają czytnika kart SD, albo wejścia VGA. Adaptery zajmują również mało miejsca i nie trzeba zastanawiać się gdzie schować miliony kabli. Adaptery do komputerów to wielkie ułatwienie dla każdej osoby, która pracuje codziennie przy komputerze.

Jakie formy mogą mieć adaptery?

Przejściówki te mogą mieć różne formy, przy czym najpopularniejszą jest kostka, albo sześcian. Popularne są także rozgałęziacze, do których można podłączyć naraz kilka urządzeń. Są to tzw. huby, które mogą posiadać kilka rodzajów gniazd.