Kiedy warto udać się do radcy prawnego?

Wiele osób potrzebujących porady prawnej zastanawia się z czyjej pomocy powinni skorzystać. Wybór pada najczęściej na radcę prawnego lub adwokata. Aby jednak być pewnym swojego wyboru, warto poznać i zrozumieć zakres obowiązków i kompetencji powyższych prawników.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to zawód zaufania publicznego, który obejmuje świadczenie pomocy prawnej, opracowywanie umów, sporządzanie opinii prawnych oraz pełnomocnictwo w procesach sądowych. Aby zostać radcą prawnym, należy ukończyć 5-letnie studia prawnicze, 3-letnią aplikację oraz zdać egzamin państwowy. Ponadto osobę tą powinna cechować nieposzlakowana opinia, wysoka etyka pracy oraz pełna możliwość korzystania z praw publicznych. Warto podkreślić, że radca prawny może prowadzić obsługę prawną zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw w ramach własnej działalności gospodarczej, zatrudnienia w kancelarii prawniczej lub różnego rodzaju spółkach, a także w oparciu o umowę o pracę lub kontrakt cywilno-prawny. Każdy radca prawny zobowiązany jest złożyć ślubowanie po ukończeniu aplikacji oraz przestrzegać Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Dzięki temu radca prawny Gdańsk gwarantuje pełną dyskrecję prowadzonych działań.

Czym różni się radca prawny od adwokata?

Dawniej różnice między powyższymi profesjami były znaczące. Od 2015 roku zawody te zostały jednak upodobnione poprzez rozszerzenie uprawnień radcy. Od tego czasu może on reprezentować swoich klientów podczas rozpraw sądowych (tak samo jak adwokat), o ile nie pozostaje w stosunku pracy. To główna kwestia, która różni go od adwokata, który pozbawiony jest możliwości realizowania jakichkolwiek czynności zawodowych w oparciu o umowę o pracę. Kolor togi również ułatwia odróżnienie tych dwóch prawników. Radca prawny Gdańsk występuje na sali rozpraw w szacie z niebieskimi dodatkami, a absolwent aplikacji adwokackiej z zielonymi.

W jakich sytuacjach może pomóc radca prawny?

Radca prawny Gdańsk to człowiek godny zaufania, który wyjaśni wszelkie zawiłości polskiego prawa osobom potrzebującym konsultacji prawnej. Pomoże on również sporządzić umowy, pisma, a także akty prawne. W przypadku toczącego się procesu rozwodowego może reprezentować swoich klientów w sądzie. Dzięki postępowaniu zgodnym z etyką zawodu klient ma pewność, że prawnik ten działać będzie na jego korzyść, przestrzegając tajemnicy zawodowej. Obowiązek posiadania OC przez radcę prawnego zabezpiecza interesy klientów w przypadku szkody powstałej podczas świadczenia pomocy prawnej. Warto podkreślić, że wielu radców specjalizuje się w określonych dziedzinach, m.in. prawie rodzinnym (np. rozwody), upadłościach konsumenckich, kredytach frankowych lub obsłudze prawnej przedsiębiorstw.

Radca prawny Gdańsk to gwarancja profesjonalnego podejścia do każdego klienta zarówno indywidualnego, jak i biznesowego. Przed wybraniem prawnika warto jednak zaznajomić się z obszarem jego specjalizacji. Dzięki temu klient będzie miał pewność, że jego sprawa prowadzona jest przez doświadczonego specjalistę.