Jakie powinny być płytki w łazience?

Każda osoba, która stoi przed perspektywą wyboru płytek do łazienki, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to decyzja łatwa. Wszystko dlatego, że wybrane płytki będą służyć przez kolejnych kilkanaście lat.

Jakie cechy płytek warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Trzeba pamiętać o tym, że przy wyborze płytek do łazienki trzeba wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę. Wielkość płytek jest kluczową cechą, jeśli chodzi o ostateczny efekt wizualny. Standardem są kwadratowe i prostokątne płytki o wymiarach od 10 do nawet 40 cm. Niemniej jednak ostatnimi czasy szczególnie modne stają się wielkie płytki, których wielkość przekracza nawet jeden metr. Ich ogromną zaletą jest fakt, że przy ich zastosowaniu znacznie zmniejsza się liczba fug, które jak wiadomo – potrafią być bardzo ciężkie w czyszczeniu.

Równie ważny jest materiał, z jakiego zostały wykonane płytki. Trzeba pamiętać o tym, że śliskie płytki w łazience są ostatnim, co powinno się wybrać. Mogą one znacznie utrudnić korzystanie z pomieszczenia i być przyczyną przykrych wypadków. Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na gres, który jest bardzo wytrzymały, a przy okazji – posiada lekko chropowatą powierzchnię, która ma właściwości antypoślizgowe. Równie częstym wyborem, jeśli chodzi o łazienki, są klasyczne płytki ceramiczne, dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Jaki kolor płytek wybrać do łazienki?

Śliskie płytki łazienkowe potrafią być prawdziwym utrapieniem, dlatego przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by płytka posiadała antypoślizgową powierzchnię.

Jednak nie mniej ważny jest również kolor płytek. Łazienkę warto urządzić na zasadzie kontrastu – jasne płytki są doskonałym uzupełnieniem dla tych w ciemnych barwach. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że nadmiar ciemnych płytek może optycznie pomniejszyć pomieszczenie, co jest efektem niepożądanym w przypadku niewielkich łazienek.

Wiele osób zastanawia się także nad płytkami we wzory. Z pewnością nadają one pomieszczeniu oryginalnego charakteru i mogą podkreślić styl, w jakim jest urządzone. Niemniej jednak, wzorzyste płytki należy wykorzystywać z pewnym umiarem, aby nie przytłoczyć pomieszczenia i nie uzyskać efektu przesycenia.

Podsumowując, wybór płytek do łazienki wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Na pewno na starcie należy odrzucić śliskie płytki oraz te kiepskiej jakości. Na szczęście wybór płytek w sklepach jest tak szeroki i zróżnicowany, że każdy klient znajdzie dla siebie wzór, który podbije jego serce.