Do czego służą zbiorniki przeciwpożarowe?

„W Kwaśniewicach stanął w ogniu dom” – pamiętamy dobrze tą piosenkę sprzed wielu lat. W tamtym wypadku odważni strażacy szybko przybyli na miejsce z beczkowozem i uratowali sytuację. Jednak gorzej gdy zdarzenie losowe w formie pożaru dotyka nas w realnym świecie. Niszczycielskie pożary nie znają miejsca ani czasu i dzieje się to po prostu bez ostrzeżenia. Czasami rozprzestrzenianie się ognia jest niezwykle szybkie, co daje bardzo mało czasu na reakcję i wezwanie pomocy. Dlatego kluczową sprawą w takich nagłych wypadkach jest posiadanie na miejscu sprawnego systemu przeciwpożarowego, a szczególną rolę grają w nim zbiorniki ppoż.

Czym są zbiorniki ppoż?

Zbiorniki magazynowe wody przeciwpożarowej są bardzo poszukiwane w prawie każdej branży, ponieważ stanowią idealne rozwiązanie do zapobiegania katastrofom pożarowym. Zbiorniki takie występują w różnych materiałach, kształtach i rozmiarach. W zależności od zastosowania można znaleźć zbiorniki stalowe, betonowe lub z włókna szklanego (w tym e-szkło). Zbiorniki te są przykręcone do stałej podstawy i mogą pomieścić nawet tysiące litrów wody.

Takie zachowawcze rozwiązanie może wymiernie przyspieszyć czas reakcji. Aktywna firma zainwestuje teraz w magazynowanie wody przeciwpożarowej w swoim obiekcie, zamiast płacić później ogromne kwoty finansowe w celu ratowania szkód spowodowanych przez pożar i opłacenia grzywien z powodu naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

Przepisy prawne

Skoro już wspomnieliśmy o przepisach przeciwpożarowych to warto się im przyjrzeć bliżej właśnie w kwestii używania takich zbiorników. Wymogi prawne w tym zakresie artykułuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 roku.

Zgodnie z literą prawa zapasy wody można zgromadzić w zbiorniku przeciwpożarowym o określonej przepisami pojemności. Zbiorniki ppoż podlegają w tym względzie przepisom określonym przez Polską Normę. Powinny posiadać szczelne nadbudowę adekwatną do poziomu terenu i być wyposażone w drabinki lub stopnie oraz zamykane na pokrywę. Istotną częścią są króćce dopływowe, które dodatkowo wyposażone są w samoczynny zawór, odcinający dopływ wody po całkowitym napełnieniu zbiornika.

Zalety zbiorników przeciwpożarowych

Zbiorniki ppoż mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu, magazynów i gmin mieszkalnych.

Przede wszystkim są odporne na zmiany pogody i mogą przechowywać wodę przez cały rok w różnych warunkach klimatycznych. Wykonane są zazwyczaj z blach stalowych odpornych na korozję. Poza tym zbiorniki takie można łatwo zintegrować z systemami przeciwpożarowymi.
Last but not least – gwarantują przygotowanie na sytuacje awaryjne. Tak naprawdę w każdej chwili mogą się zdarzyć ogromne pożary. Możemy wówczas nie być w stanie sprowadzić ekipy przeciwpożarowej na czas, a miejskie zaopatrzenie może nie wystarczyć. Duży zbiornik wypełniony gotową do użycia wodą może uratować sytuację!